Client

Storyous

https://storyous.com/

Date of realisation

2016

Services

01 Popis projektu

Společnost Storyous, nyní jeden z předních výrobců POS – pokladních systémů, nás v roce 2015 oslovila s přípravou designu a výroby stojanu pro pokladnu (tablet).

Základní zadání pro design stojanu:

  • stojan snadno přizpůsobitelný pro různé tablety
  • tablet ze stojanu musí jít snadno vyjmout, zároveň tam však musí pevně držet
  • stojan poskytne tabletu mechanickou ochranu
  • zařízení musí být polohovatelné
  • stojan půjde snadno rozebrat a opět složit – kvůli distribuci v balíčku

02 Naše myšlenky

DŘEVO

Dřevěná pokladna dosud nebyla na trhu. Využití dřeva považujeme za unikátní nápad. Dosud vidíme na trhu pokladen pouze jiné materiály (případně dřevěné kopie našeho designu).

obrázek Náš design x kopie.?

Dřevo má mnoho dalších vhodných vlastností. Vzhledem k ne zcela jasnému odbytu ocenil klient možnost přizpůsobovat velikosti sérií bez zásadního vlivu na cenu kusu.

Původní materiál – masiv jsme změnili během testování výroby na lepenou masivní spárovou desku.
Toto rozhodnutí nám umožnilo lepší rozmístění vyřezávaných kusů a snížení odpadovosti.

Po spuštění prodeje a objednávce dalších sérií jsme krátkodobě vykoupili středoevropský sklad této konkrétní desky, ruský dodavatel naštěstí zareagoval rychle a nebylo třeba řešit alternativní materiál.

Vzhledem k využití v kavárnách a restauracích bylo nutné vyřešit nasákavost dřeva. Zvolili jsme úpravu povrchu olejovoskem. Ten zvýrazňuje kresbu dřeva, je velmi příjemný na dotek a má velmi dobré vlastnosti z hlediska voděodolnosti. V neposlední řade je také velmi snadno aplikovatelný.

04 Tvar

TVAR

Náš standardní přístup k designu je aplikován i zde. Design vychází z funkčnosti produktu a neobsahuje samoúčelné “designové” prvky. Základní trojúhelníkový tvar je inspirován automotive oborem – pohybem válců a hřídele v motoru.

Polohování za pomoci klubů a jiných složitých mechanismů jsme po dohodě s klientem navrhli zjednodušit na pouze 2 polohy, což je z uživatelského hlediska zcela dostačující. Výroba je levná a eliminuje jakoukoliv poruchovost.

Obrazek použití navýšku a naplacato.

Tablet je “skřípnut” mezi dvěma díly. Po poměrně náročném testování jsme stanovili optimální vybroušení zářezů pro tablet. Zároveň jsme o místa kontaktu tabletu a stojanu vložili gumovou hadičku, která díky tření drží tablet ve stojanu velmi pevně. Při tažení tabletu ven pod správným úhlem je však vyndání otázkou jednoho pohybu.  Tablet ve stojanu obvykle zůstane i po pádu na zem ze stolu.

Obrázek zářezy, hadička. 

Stojan je distribuován v plochém balíčku. Zákazník si stojan jednoduše sám sestaví za použití 3 vložených šroubu. Za zajímavé řešení také považujeme použití nábytkářských šroubů,
které jsou velmi cenově dostupné a zároveň jsou díky vnitřímu závitu ideální pro tento způsob spojení polovin.

Obrázek spojení nábytkářským šroubem.

BONUS

Při vyříznutí trojúhelníkového tvaru z desky získáme vnitřní “odpadový trojůhlelník”. Tento kus pěkného dřeva lze dále zužitkovat pro výrobu doplňkových produktů. Nadesignovali jsme hrací firgurky do dětského koutku káváren, které lze prodávat nebo využít jako vánoční dárek klientům. Z odpadu lze dále vyrobit stojan na menu a další předměty dle potřeby.