Client

Kuberg Inc.

www.kuberg.com

Date of realisation

2016–2018

Services

01 Popis projektu

Vývoj motorky Kuberg Challenger byl nejkomplexnějším projektem, na němž jsme v roce 2016 pracovali. S firmou Kuberg jsme začali spolupracovat na návrhu prezentačního stánku na veletrh. Po úspěšné realizaci, jsme pokročili dále – přímo k designu hlavních produktů.

Cílem projektu bylo vyvinout elektrickou trialovou motorku pro závodníky do 16 let. Vzhledem k minimální konkurenci v tomto segmentu (a malé možnosti srovnání vlastností) bylo mnoho parametrů stanoveno na “co nejlépe to půjde”. První testování však již nyní ukazují, že se vývoj velice zdařil.

Upevnění zadního kola prošlo několika úpravami, abychom za pomoci simulací dosáhlí maximální pevnosti ve všech směrech pohybu.

Zadání klienta

1.  vyvinout sportovní trialovou motorku, jejíž design bude především funkční (ovladatelnost, tuhost, rozložení hmotnosti), zároveň však maximálně atraktivní 

2.  design bude vycházet z koncepce benzínové motorky, snahou však je maximálně využít potenciál elektromotoru – především velký točivý moment

3.  vyvíjíme kvalitativně nejlepší produkt v segmentu

4.  cílem je také vytvořit novou “vizuální identitu“, která bude využita i u dalších inovovaných modelů

“Designová inovace na poli motorek je velkou výzvou, protože zákazníci jsou po vizuální i ergonimické stránce zvyklí mnoho detailů. Spolupráce s firmou Kuberg však umožnila, vytvořit skvěle ovladatelný a zároveň krásný stroj.”

Jakub Stedina Head designer

02 Náš přístup, vývoj projektu

Naše práce vycházela z obsáhlé rešerše a před schválením designové studie proběhlo mnoho skic a úprav tvarování. Náš představa ideálního tvaru byla často upravována klientem, který do vývoje vkládal jasné představy.

Dle zadání je design ovlivněn ostrými tvary, hranami a řezy, které jsou tradiční v trialovém sportu. Tvarování však také udržuje naše principy – sice, že žádný design není samoúčelný a vždy vychází z funkčnosti produktu.

Koncept byl mnohokrát upraven s ohledem na optimalizaci všech technických detailů. Konstrukční část sehrála srovnatelnou roli se samotným designem

Po schválení designu jsme začali řešit způsob výroby. Centrální trubici rámu nebylo snadné vyrobit
v požadovaném tvaru a pevnosti. Rozhodli jsme se proto jít netradiční cestou hydroformování, která umožňuje zachovat plnou funkčnost, navržený vizuální styl a obtížnou zaměnitelnost s potenciální konkurencí.

Mnoho cest a inovací bylo v rámci projektu změněno a zavrženo, abychom nakonec došli k opravdu optimální variantě. 

V poslední fázi jsme vyřešili optimální způsob svařování a provedli modelaci zatížení, které bude při používání na díly motorky působit.

03 Backstage
photos

Drag to the left to see more photos

04 Fullscreen
photo, and dark
background